sobota, 12 listopada 2011

Marsz Niepodległości w Białymstoku - suplement

Pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przybyłam po 17.00 - właśnie rozpoczął się piękny spektakl artystyczny o przekazaniu władzy przez Radę Regencyjną Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wyruszyliśmy po spektaklu. Idąc śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, kibice Jagiellonii oświetlali drogę pochodniami.
Na ulicy Suraskiej uliczny grajek, jak się potem dowiedziałam Białorusin, odegrał na akordeonie Pierwszą Brygadę kiedy nas zobaczył. Dostał brawa i parę groszy od uczestników marszu.
Dostrzegłam mojego ucznia niosącego transparent BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Poinformował mnie, że jego mama, tata i młodszy braciszek też biorą udział w marszu. Jego pradziadek był piłsudsczykiem, więc rodzina podtrzymuje tradycje patriotyczne. To była jedna z rodzin uczestniczących w marszu. Przyjechali z Łap.
Żałowałam, że nie zatrzymalismy się pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, który nie tak dawno odkomuszaliśmy, umieszczając na nim napis BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Napis ten widnieje po dzisiejszy dzień.
Przy pomniku katyńskim zapaliłam znicz. Odmówiliśmy Anioł Pański za poległych w Katyniu i zaśpiewaliśmy Modlitwę Obozową. Następnie wyruszyliśmy ma Cmentarz Wojskowy, gdzie też modliliśmy się i śpiewaliśmy pieśni. Kiedy śpiewaliśmy "Boże, coś Polskę", spiewałam wraz z innymi "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie".

Oto obiecany film z Marszu Niepodległości:


Tego samego dnia, o godz.21.00 pod pomnikiem smoleńskim odbył się Apel Jasnogórski dla upamiętnienia ofiar tragedii.

3 komentarze:

 1. Ewo, ja tego osobiście nie słyszałem, bo chyba bym padł, ale czytałem na kilku blogach, więc musi prawda:

  Pytanie do reporterki TVN: Czy uczestnicy marszu mają transparenty z o agresywnych treściach?
  Odpowiedź: Tak, mają międzi innymi: Bóg, Honor, Ojczyzna.

  Dzięki, relacja jest super!

  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Radku, w takim razie wg TwuFałEn mój blog jest agresywny - patrz moje credo:)
  Dziś wybieram się na mszę za Ojczyznę do kościoła św. Rocha. Po mszy będzie wspólna modlitwa pod pomnikiem smoleńskim za ofiary tragedii.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie rozumiem dlaczego nie dało się umieścić trzeciej części filmu - próbowałam różnych opcji i po prostu tak, jakby jej nie było. A ona właśnie była najciekawsza.
  Część tą można obejrzeć tutaj:

  Marsz Niepodległości Białystok cz.3

  do czego serdecznie zachęcam.

  OdpowiedzUsuń